Vsestransko laneno seme

Laneno seme je seme vsestranske  rastline  lan (Linum usitatissuimum),   včasih  pri nas zelo popularne in množične kulturne rastline.
Vsebuje do 30 % vlaknin in je bogat vir omega 3 in omega 6 maščobnih kislin, ureja prebavo, znižuje holesterol, uravnava krvni tlak, preprečuje in zavira vnetja ter bolezni srca in ožilja.

Laneno seme skrbi za zdravo srce
Številni laneno seme označujejo za eno izmed najbolj zdravilnih rastlin na svetu, saj pripomore k zniževanju tveganja za srčne bolezni, ter preprečuje celo srčno kap. To je povezano z dejstvom, da laneno seme, ki se ga prišteva tako k semenom kot tudi k vlakninam, povečuje raven koristnega holesterola HDL, ter zmanjšuje nivo škodljivega holesterola LDL.
Prav tako skrbi za uravnovešanje krvnega tlaka in nivo trigliceridov v krvi, s čimer pripomore h krepitvi srca in preprečuje poškodbe ožilja. Laneno seme je bogato z omega 3 in omega 6 maščobnimi kislinami , ki preprečujejo strjevanje krvi, nekatere študije pa so prišle do rezultatov, da znižujejo tudi krvni pritisk.

Laneno seme preprečuje nastanek raka in diabetesa
Čudežna rastlina, ki so jo odkrili že 3000 let pred našim štetjem, na ozemlju takratnega Babilona, je koristna tudi v boju zoper diabetes tipa 2. Laneno seme pomaga pri zniževanju nivoja sladkorja v krvi takoj po obroku ter k dvigu nivoja inzulina v krvi. Zanimivo pa je, da naj bi laneno seme prav tako uspešno preprečevalo tudi nastanek raka prostate.
Vzrok je v antioksidantih ligninih, ki iz telesa izločajo škodljive proste radikale, atomske in ionske komplekse, ki škodujejo celicam in lahko povzročijo razvoj številnih bolezni. Lignini vsebujejo tudi veliko rastlinskega estrogena, kateri naj bi preprečeval nastanek raka na dojkah, pomaga pa tudi pri lajšanju težav, ki se pojavijo med menopavzo.

Laneno seme uravnava prebavo
Uživanje lanenega semena ugodno vpliva na uravnavanje prebave, spodbujanje metabolizma in preprečevanje črevesnih nevšečnosti. Laneno seme namreč spada med vlaknine, za katere je znano, da dobrodejno vplivajo na prebavni trakt, saj delujejo kot naravno, blago odvajalo, zato pospešijo izločanje blata in s tem odvečnih snovi v telesu.
Laneno seme v črevesju deluje kot nekakšno strgalo, ki očisti nepotrebne snovi, poleg tega pa predstavlja hrano za telesu prijazne bakterije, ki krepijo prebavila.

Kako uživati laneno seme?
Laneno seme je priporočljivo uživati redno, lahko vsak dan, od eno dve veliki žlici, ki jih pomešamo z desetkrat toliko vode. Povedano drugače, svetuje se, da 25-30 gramov lanenega semena zmešamo z 250- 300 gramov tekočine, lahko mlekom ali vodo. Laneno seme je odličen in okusen dodatek kosmičem, jogurtu ali kot posip na kruhu, lahko pa si ga privoščite tudi s sadjem. Laneno seme ni škodljivo, uživajo pa ga lahko tudi nosečnice.
Ko uživamo laneno seme, je pomembno, da ga prej drobno zmeljemo v kavnem mlinčku ali blenderju. Tako dobimo kar največ njegovih hranilnih učinkovin, sicer bi cela semena preprosto prečkala naš prebavni trakt, ne da bi iz njih karkoli absorbirali. Poleg tega zmleta lanena semena zaužijmo takoj, saj so zelo nagnjena k oksidaciji in s tem izgubi mnogih hranil.

Vsakodnevno uživanje približno ene žlice zmletih lanenih semen (najbolje zjutraj na tešče, z velikim kozarcem vode), praviloma prinaša naslednje ugodnosti:
• znižanje slabega holesterola v krvi
• znižan krvni pritisk
• izboljšan metabolizem
• izboljšan nivo energije in vitalnosti
• povečan občutek zbranosti in miru, tudi ko smo podvrženi stresu
• zmanjšana možnost nastanka krvnih strdkov
• preventiva pred rakom
• uravnavanje krvnega sladkorja
• blaženje tkivnih vnetij
• izboljšan imunski sistem
• izguba odvečne telesne teže

Poleg uživanja z namenom izboljšanja zdravja, je zlato laneno seme nadvse uporabno tudi v kuhinji. Zaradi svoje svetle barve jedem ne doda barve in se odlično obnese na primer v kruhu. Del polnozrnate moke zamenjajte z zmletim lanenim semenom in domačemu kruhu povečajte hranilno vrednost. Zelo uporabno je laneno seme tudi kot vezivo namesto jajc. Preprosto namočite mleto seme v vodi za približno pol ure in nastalo sluz uporabite v testu namesto jajc. Takšna zamenjava se obnese pri skorajda vseh vrstah testa – za palačinke, polpete, biskvit, piškote,…
Nepogrešljiva so semena tudi pri pripravljanju presnih jedi. Brez njih ne gre v nobenih zaresnih presnih krekerjih, tu so še piškotki, testo za presno pico, presni polpetki, presne torte in pite,… Velja pa opozoriti, da bo preveč takšnih dobrot naenkrat telo dehidriralo, še posebej, če ne pijemo dovolj vode, zato po pameti!


Kje lahko nabavim to izvrstno seme ?

Enostavno in ugodno na E-kmečki tržnici ZDM

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja