Tudi jabolčni olupki so uporabni in zelo koristni

Prehransko verigo ne bo rešila industrijska proizvodnja hrane ali umetna hrana, rešil jo bo le boljši izkoristek proizvedene, pridelane ali nabrane hrane. To, da izkoristimo le manj kot polovico “možne hrane” je katastrofa, nobena ekonomija tega ne more prenesti, resurse pa seveda v celoti uporabimo kot, da bi vso hrano koristno izkoristili. Dokazano je tudi dejstvo, da svoj imunski sistem lahko pozdravimo ali izboljšamo le z zdravo prehrano, saj zaenkrat še ni zdravila, ki bi pozdravilo imunski sistem. Če nismo sposobni izdelati zdravila za ozdravitev imunskega sistema, tudi umetna hrana ne bo rešila tega problema in rešitev za človeštvo ni v tem. Rešitev je, da čimbolj izkoristimo naravno trajnostno pridelano ali nabrano hrano in ena ključnih postavk je čimmanj zavržene uporabne hrane. Neizobežno dejstvo je, da pri pripravi hrane nastajajo tudi “odpadki”, ki pa v velikih primerih ni potrebno da to so. Eno od takih “odpadkov” so tudi olupki, o čebulnih in česnovih smo že pisali Lupine čebule in česna niso za v smeti , tukaj govorimo o jabolčnih, kmalu bomo še o krompirjevih.

Ko boste naslednjič lupili jabolka, olupkov ne zavrzite, koristno jih uporabite tako za jedačo kot za pijačo.
Olupki jabolk vsebujejo največji delež vlaknin, precej vitaminov kot so biotin, vitamin B6, K in C, od mineralov pa mangan, kalij in železo, zaželeno je da jabolka uživamo sveža skupaj z olupki. Jabolka so polna antioksidantov, še največ se jih skriva prav v olupkih.
Jabolko je najboljši vir prehranskih polifenolov, ki učinkoviti antioksidanti, kar so pokazale tudi številne študije. Polifenoli ščitijo pred različnimi nevrološkimi in rakavimi obolenji in tudi pred sladkorno boleznijo.
V jabolčnih olupkih se skriva tudi pravi zaklad – študije kažejo, da imajo jabolčni olupki visoko vsebnost kvercetinskih glikozidov. Kvercetin pa je poznan kot učinkovit »čistilec prostih radikalov« v organizmu in dokazano koristen v boju proti virusnim obolenjem.

V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj možnosti za uporabo jabolčnih olupkov in tudi peščišča, koristno in dobro za zdravje pa bo, da izbirate domača, lokalno pridelana, čimmanj tretirana jabolka, ki niso bila škropljena v času vegetacije ali obdelana za transport, saj boste tako brez skrbi tudi glede neoporečnosti olupkov.
Ne glede kako bomo pripravili spodnje dobrote, ali kot “ostanke” ali pa bomo za to namensko naredili jabolčne olupke, izberemo zdrava jabolka, da so tudi olupki lepi, brez raznih pik in gnilobe. Jabolka in olupke dobro operemo, očistimo, posušimo in lepo olupimo.

Pripravite jabolčni čips
Kako spremeniti jabolčne olupke v okusen čips? Olupke rahlo zmočite z vodo ter potresite s sladkorjem in cimetom – za olupke šestih jabolk potrebujete okoli 30 gramov sladkorja in pol čajne žličke cimeta, seveda pa lahko količine prilagodite svojemu okusu, sladkate lahko tudi z medom, lahko dodate tudi malo masla in ščepec soli. Vse skupaj položite na papir za peko, olupke lepo razprostrite, da se ne prekrivajo in pecite v pečici, ogreti na 150 stopinj C, dokler ne postanejo lepo hrustljavi in se obarvajo lepo rjavo. Tako pripravljen čips ohladite, nato pa ga po želji še dodatno začinite po svojem okusu in prigrizek je pripravljen. Z veseljem ga bodo grizljali tudi vaši najmlajši.
Drugi način je, da olupke jabolk naložimo na pladnje sušilca ali ventilatorske pečice in jih približno 24 ur sušimo na največ 60° C, čas pa je odvisen tudi od debeline, vlažnosti olupkov in količine na pladnju.
Posušene olupke shranimo v zaprti posodi, ki je primerna za shranjevanje živil, morajo biti dobro posušeni, tako, da se lahko prelomijo. Hranimo jih lahko tudi več let, saj ne izgubijo svojih pomembnih sestavin.

Skuhajte čaj iz jabolčnih olupkov
Čaj lahko skuhate tako iz svežih kot iz posušenih olupkov.
Čaj iz svežih jabolčnih olupkov pripravite po naslednjem receptu: Dve pesti olupkov (6-7 jabolk) zalijte z litrom vode, dodajte žlico limoninega soka in pol čajne žličke ali eno paličico cimeta. Zavrite in kuhajte 10 do 15 minut, ko se nekoliko ohladi, precedite, tekočini dodajte še med in limonin sok. Okusen, aromatičen in zdrav čaj bo navdušil vse člane družine, če pa ste uporabili globoko rdeča jabolka, bo še privlačne rožnate barve. Je pa čaj iz jabolčnih olupkov po okusu zelo odvisen od vrste jabolk, ki smo jih uporabili, vseeno pa vedno ostaja zelo izrazit vonj po jabolkih.
Čaj iz posušenih olupkov. Olupke najprej posušite na soncu ali v sušilcu ali pa jih posušite tako, da jih postavite v toplo pečico (od 40 do 50 stopinj C), dokler ne postanejo krhki. Tako posušene olupke lahko dodate svojim čajnim mešanicam ali pa čaj skuhate samo iz njih.
Čaj iz jabolčnih olupkov zares pomaga pri stresu, nespečnosti, otožnosti, pomirja duševne bolezni in živčna obolenja, saj krepi živce. Pijemo lahko toplega ali hladnega.

Dodajte jih v solate
Olupke narežite na tanke trakce in jih dodajte v solato, ki naj bo po možnosti pripravljena iz sezonskih sestavin. Dobro se podajo k navadni zeleni solati, solatam z repo ali peso, z njimi pa lahko obogatite tudi zeljnato solato ali solato iz črne redkve. Jabolčni olupki bodo poskrbeli za svež in rahlo sladko-kiselkast okus.

Dodajte jih v palačinke in ostale sladice
Drobno narezane koščke jabolčnih olupkov pomešajte s cimetom, medom ali sladkorjem ter limoninim sokom in to uporabite kot namaz za palačinke. Enako mešanico lahko uporabite tudi pri številnih drugih sladicah, kot so mafini in vaflji.

Pripravite 0svežilni in zdravilni napitek
Osvežilni in krepčilni napitek dobite tudi, če skuhate jabolčne olupke, ki jim dodate cimet in ingver. Pustite, da narahlo vre 10 minut, nato pustite, da se nekoliko ohladi in precedite. Ko je napitek hladen, mu lahko dodate še med ter limonin ali pomarančni sok.

SIRUP IZ JABOLČNIH OLUPKOV
V posodo damo cca 400 g ostankov jabolk (jabolčnih olupkov in peščišča) in jih zalijemo z vodo (cca 1 liter) , dodamo še malo lupinice limone (netretirane) ter klinčke (3 kos). Zavremo, zmanjšamo ogenj in kuhamo še 40 minut, da postanejo olupki povsem mehki (se skoraj razpustijo). Nato tekočino precedimo, dodamo še 3-5 žličk sladkorja (količina je odvisna od kislosti jabolk) in sok polovice limone. Vse skupaj pokuhamo še 10 minut in nalijemo v sterilizirano steklenico. Sirup pijemo razredčenega z vodo.

NEGA KOŽE
Olupke lahko uporabimo tudi za nego kože. Jabolka olupimo čim tanjše in z notranjo stranjo olupka natremo in rahlo zmasiramo kožo. Jabolčna kislina in zrnasta struktura mesa jabolk bosta na koži delovala kot nežen piling, s prijetno masažo pa boste še dodatno prekrvavili kožo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja